Karty ekologiczne

Rewolucja przemysłowa

W osiemnastym wieku na terenie Anglii, Walii i Szkocji narodziła się rewolucja przemysłowa. Stosunkowo niedługo później trafiła również do innych ważnych państw europejskich oraz do Stanów Zjednoczonych. W osiemnastym, dziewiętnastym i przez większość dwudziestego wieku właściwie nikt nie interesował się zanieczyszczeniami powodowanymi przez wydobycie i obróbkę bogactw ukrytych w ziemi. Liczyło się szybkie uprzemysłowienie kraju, przejawiające się dymiącymi kominami, ciągle zwiększającą się siecią linii kolejowych a później również szos. Zwiększająca się liczba fabryk i kopalni wymagała coraz większego wydobycia węgla, który był używany do opalania pieców hutniczych i napędzania silników parowych lokomotyw. Niezmierzona ludzka pomysłowość zastąpiła w końcu węgiel ropą naftową, która okazała się bardziej ekonomicznym paliwem niż węgiel. Dzięki rozwojowi edukacji wzrosła również wynalazczość. Jednym z jej wytworów były materiały sztuczne, zaś spośród nich jednym z najważniejszych okazał się plastik.

Rewolucja informacyjna

Wraz z pojawieniem się pierwszych komputerów świat ponownie zaczął się zmieniać. Pierwsze komputery stanowiły przełom. Od końca wojny, z którym zbiegł się początek komputeryzacji, człowiek pragnął żyć coraz wygodniej, szybciej i przyjemniej. Sprzyjał temu rozwój technologii, który doprowadził do tego, że do kieszeni obcisłych spodni mogło zmieścić się urządzenie o wielokrotnie większej mocy obliczeniowej niż pierwsze komputery. Poza tym do urządzeń tych zmieszczono telefon, odtwarzacz muzyki i filmów oraz miniaturowy komputer z dostępem do internetu. Aby wygodzie ludzkiej stało się zadość do portfeli i portmonetek wskoczyły rozmaite karty plastikowe, takie jak karty płatnicze, karty stałego klienta, identyfikatory pracownicze, elektroniczne legitymacje, bilety i inne. Na szczęście dbałości o swoją przyjemność zaczęła w mentalności ludzkiej rodzić się dbałość o przyrodę. Siedzenie w zaśmieconym plastikowymi pojemnikami i reklamówkami parku, nad rzeką pokrytą tłustymi plamami nie może sprawiać zbyt dużej frajdy.

Zielona rewolucja

Chiński myśliciel, który wywiera duży wpływ w przekształcaniu swojego kraju w państwo inowacyjne, profesor Hu Angang stwierdził, że jesteśmy obecnie świadkami tego, że „ludzkość nie jest już panem przyrody, lecz jej przyjacielem”. Dbałość o środowisko doprowadziła do tego, że miejsce kart bankomatowych wykonanych ze zwykłego PVC, zaczęły zajmować karty ekologiczne. Dzięki zastosowaniu ekologicznego materiału można je określić mianem przyjaznych środowisku. Materiał ten pozwala na degradację w okresie 3-4 lat. Ciekawość może budzić to, czy na miejsce plastikowych butelek i torebek foliowych, mogą trafić te wykonane z materiałów ekologicznych? A może miejsce nietrwałych wizytówek papierowych zajmą miejsce trwałe plastikowe wizytówki ekologiczne?

Popularne posty