Karty z hologramami



Niewielkie lśniące obrazki, mieniące się kolorami tęczy, zmieniające wzór pod kątem, albo po oświetleniu światłem ultrafioletowym, bądź laserowym. Hologramy, bo o nich mowa są powszechnie stosowane tam, gdzie ważna jest oryginalność dokumentu, oraz jego odporność na podrobienie. Dowody tożsamości, banknoty, dyplomy, oraz inne dokumenty zabezpiecza się poprzez oznaczenie odpowiednim hologramem. Nawet bilety komunikacji - karty miejskie posiadają hologramy, które chronią je przed podrobieniem. Oczywiście taki hologram można umieścić na każdej powierzchni, również na typowej karcie plastikowej, na przykład o wymiarach 53.98 mm x 85,60 mm. Daje to nowe możliwości wykorzystania tego typu grafiki, nie tylko w celach ochrony autentyczności.

 Technologia hologramów ma swoje podstawy teoretyczne w pracach Dennisa Gabora z 1948 roku, jednakże pierwsze hologramy które znamy dzisiaj zostały stworzone przez Jurija Denisiuka, Emmeta Leitha oraz Jurisa Upatnieksa w roku 1962. Wczesne hologramy używały halogenku srebra jako nośnika, jednakże do wywołania potrzebowały dużo ilości światła. Obecne można tworzyć różne typy hologramów. Takie jak te wyprodukowane przez Leitha i Upatnmieksa są oświetlane laserem a obraz jest widoczny z drugiej strony hologramu. Kolejny typ, hologramy Denisiuka pokazują obraz poprzez odbijanie światła białego i mogą odwzorowywać kolory. Natomiast najbardziej znane, z którymi stykamy się najczęściej, i które są umieszczane na kartach to hologramy Bentona, zwane też hologramami tęczowymi ze względu na pokazywaną paletę barw.   Na kartę nakłada się go w procesie cold, bądź hotstampingu. Po aplikacji nie jest możliwe usunięcie go bez zniszczenia karty.

Z racji swoich właściwości hologramy są stosowane do uwierzytelniania i ochrony przed fałszerstwami. Dobrze przygotowany hologram jest nie do podrobienia. Dzięki temu, może on być użyty do potwierdzenia wszelkich kart służących jako dokumenty, np. dowodów osobistych, praw jazdy, legitymacji szkolnych, kart identyfikacyjnych, kart-kluczy, czy też kart płatniczych, debetowych, kredytowych. Druk hologramu lub po prostu umieszczenie go może też zwiększyć estetyczną wartość karty. Obraz umieszczony na hologramie z pewnością będzie się wyróżniać na tle innych kart.

Popularne posty